Kizabálják a halat a Balatonból a kárókatonák, Fonyódon hétezret láttak

Kárókatonák lepték el Fonyód környékét, melyre Szári Zsolt, a Balatoni Halgazdálkodási Zrt. vezetője a közösségi médiában hívta fel a figyelmet. Idén késve érkeztek a kárókatonák, ez volt az első észlelés a Balatonnál.


A kárókatonák jelenlétéről csak ennyit posztolt a vezérigazgató: „Új év, régi probléma”. Fonyódon készített csütörtöki videójában több ezer madarat filmezett le. Mint mondta, idén késve érkeztek, ez volt az első észlelés.

Ezrével érkeznek a kárókatonák. Fotó: Pixabay

A Baltikumból érkeznek ezrével a kárókatonák

– Fonyódnál egyetlen reggel alatt 6-7 ezer kárókatona is megfigyelhető, ami a Balaton térségében általában 5-10 ezer egyedet jelent. A Baltikumból érkeznek, hogy a jégmentes tavon táplálkozzanak. Egyetlen madár napi 60-80 dekagramm halat fogyaszt, így több ezer példány jelenléte napi több tonna hal elvesztését okozhatja – mutatott rá a Balatont érintő problémára Szári Zsolt.

A kárókatonák kilövési kvótája

A vezérigazgató szerint a nagy kárókatonák elleni védekezés komoly akadályokba ütközik. A Balatonon rendkívül korlátozott a kilövés lehetősége, amelyet szigorú kvóták szabályoznak. A Balatoni Halgazdálkodási Zrt. ezer hektáros halastavain 2000 madár kilövésére van engedély. – Különben nem lenne halunk, amit a Balatonba telepíthetnénk. Mindent kizabálnának, ha nem védekeznénk – fogalmazott Szári Zsolt. 

Fonyódra érkeznek a fegyveres munkatársak

A Balatonon más a helyzet a kárókatonák kilövését illetően. – A Balaton 60 ezer hektáros területén a védekezés szinte lehetetlen, mivel a madarak gyorsan és kiszámíthatatlanul mozognak. Rendszeresen „követhetetlen” helyszínekre vonulnak, például egyik nap a fonyódi mólónál, másnap Balatonboglárnál vagy Vonyarcvashegyen jelennek meg csapatostul. De a szigorú természetvédelmi szabályok miatt csak néhány pozícióra kaptunk engedélyt – mondta a vezérigazgató. 

Kiemelte, pénteken például Fonyódra érkezik a halőri szolgálat három fegyveres munkatársa, hogy a sörétes puskákkal megkezdjék a gyérítést. De 10-20 madárnál többet nem lehet elejteni. A madarak azonnal továbbállnak.

Szári Zsolt szerint a legjobb védekezés az lenne, ha a Balaton télen befagyna, ami jelentősen csökkentené a madarak jelenlétét. Azonban 2017 óta nem volt teljes befagyás, ami tovább súlyosbítja a problémát. A halgazdálkodási szakemberek ugyan folyamatosan próbálják kontrollálni a helyzetet, de jelenleg ez inkább tűzoltásnak tűnik, semmint hatékony megoldásnak.

A kiemelt kép illusztráció
Szerző: Krausz Andrea
Forrás: sonline.hu

Megosztás
Kategória: Hírek