Szabálytalan haltelepítések miatt 6 millió forint bírságot szabott ki a Nébih
A Nébih egész évben vizsgálja a Magyarország vízterületein végzett halgazdálkodási tevékenységet, beleértve a horgásztatást és a haltelepítést is.
Utóbbiak kizárólag nyilvántartott halgazdálkodási vízterületen, a halgazdálkodási hatóság által jóváhagyott halgazdálkodási terv alapján, a halgazdálkodásra jogosult által folytathatók, olvasható a Nébih honlapján.
6 millió forint halgazdálkodási bírságot szabott ki a Nébih idén
A Nébih Állami Halőri Szolgálata idén tavasszal több, mint 50 esetben tartott helyszíni ellenőrzést, melynek célja a halgazdálkodási vízterületek őshonos halállományának védelme. A szakemberek az ellenőrzések során
- 5 esetben indítottak eljárást,
- 2 esetben tiltották meg a kihelyezni kívánt hal telepítését – idegenhonos halfaj telepítésének szándéka vagy víziállat-egészségőri igazolás hiánya miatt,
- 15 esetben jelenleg is vizsgálatot folytatnak.
Az idei évben összesen több mint 6 millió forint halgazdálkodási bírságot szabtak ki a Nébih ellenőrei jogosulatlan, valamint nem a halgazdálkodási tervnek megfelelő halgazdálkodási tevékenység miatt.
Mi számít halgazdálkodási vízterületnek?
Minden olyan vízterület, amely jellegének megváltoztatása nélkül időszakosan vagy állandóan alkalmas a hal életfeltételeinek biztosítására. Kivételt képeznek a haltermelő létesítménynek, amelyet hal vagy más hasznos víziállat termelésére használnak, és kifejezetten erre a célra tervezték.
A nem nyilvántartott halgazdálkodási vízterületeken halgazdálkodási tevékenység nem folytatható.
Bejelentési kötelezettség a haltermelőknek!
A Nébih felhívja a haltermelők figyelmét is, hogy egy 2018. december 23-án hatályba lépett rendeletmódosítás értelmében az Országos Adatbázisban történő nyilvántartás céljából az állattartóknak be kell jelenteniük mindazon haltartó tenyészeteket, amelyek halastóval rendelkeznek, még a harminc hektár alatt vízfelület esetén is.
Akik még nem jelentkeztek be a Tenyészet Információs Rendszerbe haltartóként, valamint nem rendelkeznek tenyészetkóddal, a megyei kormányhivatalok járási vagy megyei ügyfélszolgálatán, valamint a Nébih ÜPR rendszerén keresztül tehetnek eleget kötelezettségüknek.
Haltermelők bejelentési kötelezettségéről részletesebben ITT lehet tájékozódni.
Forrás: agroinform.hu